POSTUP PŘI SVOLÁVÁNÍ USTAVUJÍCÍHO
ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA OBCE
Dosavadní starosta musí po uplynutí 10. dne ode dne vyhlášení výsledků voleb Státní volební komisí zjistit u příslušného krajského soudu, zda byl podán návrh na neplatnost voleb nebo hlasování.
Pokud návrh na neplatnost voleb nebo hlasování nebyl v zákonné lhůtě podán, musí dosavadní starosta svolat ustavující zasedání tak, aby se konalo do 15 dnů ode dne, ve kterém uplynula desetidenní lhůta pro podání návrhů na neplatnost voleb nebo hlasování správnímu soudu (tj. do 25 dní od vyhlášení výsledků voleb státní volební komisí; 10 + 15 dní). Zároveň však platí, že ke svolání ustavujícího zasedání nelze přistoupit dříve, než uplyne lhůta pro podání uvedených návrhů správnímu soudu (lhůta končí 10. dnem v 16:00, po tomto okamžiku již ustavující zasedání svolat lze).
Protože z § 93 odst. 1 zákona o obcích zároveň vyplývá povinnost, aby (jakékoli) zasedání zastupitelstva obce, tedy i ustavující zasedání, bylo svoláno nejméně 7 dní (celých kalendářních dní, tj. 7 x 24 hodin) přede dnem svého konání, neboť zákon po tuto dobu ukládá, aby na úřední desce obecního úřadu byla zveřejněna informace o době, místě a o navrženém programu připravovaného zasedání zastupitelstva, může se ustavující zasedání konat nejdříve osmým dnem po uplynutí zákonné lhůty pro podání návrhu na neplatnost voleb nebo hlasování (lhůta končí v 16:00, proto ke zveřejnění informace podle § 93 odst. 1 zákona o obcích může dojít i v tento den po 16:00, takže prvním celým kalendářním dnem započitatelným do sedmi dní pro zveřejnění informace je den následující po jejím zveřejnění).
Své povinnosti plní dosavadní starosta (místostarosta) i členové rady ode dne voleb do zastupitelstva obce až do zvolení nových orgánů, tedy do zvolení nového starosty nebo místostarosty, resp. rady obce.
Žádné komentáře doposud nebyly přidány.
Přidat komentář